BALA VIDYA MANDIR HAS NO BRANCHES

Bala Vidya Mandir Bala Vidya Mandir

Senior Secondary School

(Affiliated to Central Board of Secondary Education, New Delhi)

 

 

         
 

SPORTS AND GAMES 2019 - 2020

Senior Inter House matches

H

DISCIPLAIN

PLACE

BOYS

GIRLS

BASKETBALL

I

NANGAPARBATH

KAILASH

II

NEELKANT

KANCHENJUNGA

III

KANCHENJUNGA

NEELKANT

IV

KAILASH

NANGAPARBATH

VOLLEYBALL

I

KAILASH

NANGAPARBATH

II

NEELKANT

NEELKANT

III

NANGAPARBATH

KAILASH

IV

KANCHENJUNGA

KANCHENJUNGA

KHO – KHO ( BOYS )
THROWBALL ( GIRLS )

I

KAILASH

KAILASH

II

KANCHENJUNGA

NANGAPARBATH

III

NANGAPARBATH

KANCHENJUNGA

IV

NEELKANT

NEELKANT

TENNIKOIT

I

KAILASH

KAILASH

II

NEELKANT

NEELKANT

III

NANGAPARBATH

NANGAPARBATH

IV

KANCHENJUNGA

KANCHENJUNGA

 

CBSE National Archery on 9 to 14 November 2019 at GCM school, Sangrur, Punjab.

CBSE East Cluster KHO - KHO ( Boys and Girls ) on 29th and 30th November 2019 at Reserve Bank of India Schoo,Besant Nagar

SINGAPORE Students Vs BVM Adyar Friendly Basketball Match on 12th November 2019

American International school, Velachery VS Bala Vidya Mandir ,Adyar friendly Basketball match.

 

School of Sports,  Football Marathon

 

 

National Public School, Gopalapuram Throwball tournament – Runner Up

 

V. VIDYUTH of class 2- C secured the 1st place and HARRIS. R.S of class 4 - B secured 3rd place in the Chess tournament organized by the Velammal School on 3rd Nov 2019.

IMG-20190731-WA0018 IMG-20191105-WA0005

 

B. ANIRUDH – 12 D was the best batsman in the tournament for scoring 218 runs in 4 matchesand was also  adjudged the man of the match for scoring 139 not out against Madras Seva Sadan school conducted on 6th June by  N.V. Rao Memorial U/18 Cricket tournament at Lady Andal  Venkatasubba  Rao school, Harrington Rd, Chetpet .

H

R S Jhaver Olympics 2019 Cricket Tournament K. Lohithaaksh 9 - C won man of the match award.

 

Our school Basketball team won the runners up title in the R.S. Jhaver Olympics 2019.

 


Our school Basketball Girls team secured the 2nd Runner Up at DAV school -  Gopalapuram  held between 16th  July to 19th  July 2019 conducted by the Basketball tournament Association. ANSHU ARORA of 10 - C and MUKUND CHOWDARY KODE of 12 -A   was awarded the promising player award.
    

 

PRANAV BALAKRISHNAN 7-A was awarded as the Man of the match in the Perunthalaiver Kamarajar Inter school U/13 Cricket Tournament organized by the Nellai Nadar school on 7th June 2019.

M.R.R. PREETI of class 8-A won the U/15 Girls Single, U/15 Girls Doubles and also U/17 Girls Singles Runner UP at the  Skoolympics – 2019 inter school sports fest, Table tennis tournament held in Jawaharlal Nehru Stadium on 9th and 10th of October 2019.

 

 

Master G. Divakar. Of Class 10-A  won the  Silver medal in KATA event held at Hydrabad, Telangana  in the 4th National level open Karate championship 2019 organized by victory Shotokan karate association India.

h

 

Mahathy.A  of class X has won the Gold Medal for Archery U/17 Girls – CBSE South Zone –I level at The Pupil Saveetha Eco School , Poonamalle on 25th October 2019. She also participated in the 12thTamil Nadu State Archery Championships 2019 organised by TAAT on 4th, 5thand 6th of October. She has secured the First place in the Mini Sub junior Compound Team Girls category and also went on to get the Second place in the Junior as well as Sub-junior compound outdoor categories.

 
TNCA U/14 CRICKET TEAM
TNCA U/16 CRICKET TEAM

  • The under - 17 Football team participated in the St. Michaels Academy tournament.
  • The under - 12 Football team participated in the league matches held by St. Michaels Academy.

 

 

Rishab Menon of class 11 secured the Third place in the shotput event, under17 category, Nithin of class 11 won the third place in 200m Dash in the J.S Jhaver Olympics Athletic meet-2019.

 

K.G Mayhiresh of class 5-C secured the first place in Skating Inline Rank 4 in the under 10 category event and  also secured the second position in the same in Rank 5 in  an interschool sports festival conducted at  Geekay World School, Vellore on 31st October 2019.

Siddharth Mukerjee of 7B   has bagged Gold Medal in Kata in a National open karate championship organized by Leo Goju Ryu sports karate association Do India, held in Theni, on 20th September, 2019.

 

 

The U/17 Girls Team  won the Runners Up trophy and the U/17 Boy Team bagged the 2nd Runners Up trophy at the CBSE Cluster – VI Basketball tournament held at Suguna PIP school, Coimbature conducted on 14th October 2019.

 

 

S. NO

NAME

CLASS

 

S. NO

NAME

CLASS

1

NEHANTHA SATHESH

11 - D

 

1

S THIYAGARAJAN

11 – D

2

ANJANA ANAND

11 - A

 

2

PRANAV S

10 – C

3

ANSHU ARORA

10 - C

 

3

ADVAITH SUDEEP

11 – A

4

SANJANA VIVEK

10 - A

 

4

ADITYA AGARWAL

11 - A

5

SHRUTHI RAJ

10 - A

 

5

TIKSHIT DANARAM S

10 - B

6

ATULYAA

M SHANKHAR

11 - D

 

6

RISHABH KARTHIK

10 - C

7

ADVIKAA. G

10 - B

 

7

M JAISURIYA

9 - B

8

SAMHITHA. S

10 - A

 

8

ANIRUD M

9 - B

9

SHREYA KUMAR

11 - A

 

9

SUREN ELANGO

9 - A

10

APSARA JAYAKRISHNA

8 - C

 

10

SRIRAM S

8 - C

11

ANANYA JAYAKRISHNA

8 - B

 

11

ARYA SALADI

10 - B

12

RANJANA W R

8 - B

 

12

S SIDDHAARTH

10 - A

 

Also our school students participated in many sports:-

Athletics

Basket Ball

h

Chess

g

Football

Volleyball

Skating

Tennis

 

Table Tennis

The National Public School organized Throwball tournament on 2nd Nov. 2019 in that The Throwball Girls team won the Runner Up title.